Hayal Bakliyat

Hayal Bakliyat

Hayal Bakliyat
Hayatın vazgeçilmez lezzetlerini en kaliteli, en hesaplı şekilde güvenle sofralarınıza getirmeyi hayal ettik.
Bir adım ötesini düşünüp hayal ettiğimiz HAYAL'i ürettik.
 

Bulgur

BulgurGenellikle sert buğdaylardan Triticum durum dan elde edilen üründür.

Bulgur kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Ayrıca bulgurda bulunan B1 vitaminleri sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. Kolesterol içermez. Folik asitten dolayı çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir. Besin emilimini hızlandırıp kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önler. 


Pirinç

PirinçBuğdaygiller familyasından Orzya sativa L. türüne giren kültür bitkilerinin kabuğu soyulmuş tanesidir.

Pirinç tokoferol  (Vitamin E) zengini içeriğinden dolayı fonksiyonel özellik göstermektedir.( Fonksiyonel gıdalar sağlık üzerinde özel ve faydalı fizyolojik etkiyi diğer basit gıdalara oranla daha fazla etki sağlayan gıdalardır).  Çok iyi bir enerji kaynağıdır. Yüksek tansiyonu ve vücuttaki fazla üreyi dengelediği bilinmektedir.

Kepekli pirinçte B1, B2, B6, PP, E ve F vitaminlerinden başka potasyum, fosfor, kalsiyum, flor gibi değerli madenler ve 12 çeşit amino asit bulunur.
 


Barbunya

BarbunyaBaklagiller familyasından Phaseolus vulgaris L. Ve Phaseolus coccineus syn. Phaseolus multiflorus L. türüne giren kültür bitkilerinin kurutulmuş taneleridir.

Fasulye-Barbunya lifleri sebebi ile boşaltım sistemine yardımcı olur. Kan şekerini dengeler. Kalbe faydalıdır. Kolesterolü düşürür. En sağlıklı ülkelerde fasulye temel besin maddesidir. Fasulye -barbunya yüksek protein kapsamının (% 18-30) yanı sıra fosfor, demir ve B1 vitamini bakımından da benzeri gıdalar içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Fasulye tanesindeki protein, insan beslenmesinde mutlak gerekli amino asitleri ihtiva etmektedir.


 


Fasulye

Baklagiller familyasından Phaseolus vulgaris L. vePhaseolus coccineus syn. Phaseolus multiflorus L. türüne giren kültür bitkilerinin kurutulmuş taneleridir.

Fasulye lifleri sebebi ile boşaltım sistemine yardımcı olur. Kan şekerini dengeler. Kalbe faydalıdır. Kolesterolü düşürür. En sağlıklı ülkelerde fasulye temel besin maddesidir. Fasulye yüksek protein kapsamının (% 18-30) yanı sıra fosfor, demir ve B1 vitamini bakımından da benzeri gıdalar içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Fasulye tanesindeki protein, insan beslenmesinde mutlak gerekli amino asitleri ihtiva etmektedir.


 


Mercimek

Baklagiller familyasından Lens esculenta moench bitkilerinin kurutulmuş taneleridir.
Kandaki kötü kolesterolü düşürür. Böylece kalp krizi rizikosunu azaltabilmektedir.

Yüksek oranda lif içermesi nedeni ile şeker hastaları için de uygun ve değerli bir besindir. Yüksek lif içeriği ile pekliğe iyi gelir ve kalın bağırsakların çalışma düzenine katkıda bulunur. Mercimek içerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeni ile kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Zengin potasyum içermesi nedeni ile yüksek tansiyonu düşürücü etki yaptığı ifade edilmektedir.

Mercimek gibi besinler enerjiyi yavaşça saldığından  (diğer gıdalar şekeri direkt salmakta)  obeziteye karşı kullanılabilir. Vücutta farklı gıdalar farklı hızlarda parçalanmaktadır. Mercimekler uzun bir şeker salınımı gerçekleştirir.
 


Nohut

Baklagiller familyasından Cicer arientinum türüne giren kültür bitkilerinin kurutulmuş tanesidir.

Nohut ihtiva ettiği protein, mineral maddeler ve vitaminler yönünden çok zengin bulunması dolayısıyla, asırlardır insanların beslenmesinde büyük roller oynamıştır. Nohut lifleri sebebi ile boşaltım sistemine yardımcı olur. Kan şekerini dengeler. Kalbe faydalıdır. Kolesterolü düşürür.

 


Zeytin

Zeytin (Olea europaea), zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Sık dallı, yayvan tepeli, her dem yeşil yapraklı bir ağaçtır.

Besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. Zeytinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan zeytin, yaşlanmanın etkilerini de azaltır. Dermokozmetik amaçlı kullanıldığında cilde güzellik verir. Saç dökülmesini engeller, kepeği önler, saçları kuvvetlendirir. Kırışıklıkları giderir. Makyaj kimyasallarının oluşturabileceği olumsuz etkileri azaltır. Cilt hastalıklarının oluşumu önlemeye yardımcı olur.

 


Toz Şeker

Şeker veya sakaroz çoğu bitkinin bünyesinde bulunmaktadır. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edebilecek kadar şeker bulunduran iki bitki vardır. Şeker kamışı ve şeker pancarı’dır.

Tatlandırıcı olarak kullanılan şeker günümüzde tatlılarda, içeceklerde ve bir takım yemeklerde olmak üzere birçok tüketim maddesinde kullanılmaktadır. Fazla tüketimi sağlık yönünden zararlı olabilmektedir.